Naujienos

Geležies trūkumas ir plaukų slinkimas: ką reikia žinoti

Geležies trūkumas ir plaukų slinkimas: ką reikia žinoti

Ar žinojote, kad geležies trūkumas yra viena iš pagrindinių plaukų slinkimo priežasčių moterims? Daugelis mūsų susiduria su plaukų retėjimu ar slinkimu tam tikru gyvenimo metu, tačiau nedaugelis supranta, kaip tai gali būti susiję su geležies lygiu organizme. Geležies trūkumas, ypač geležies stokos anemija, gali labai paveikti plaukų augimo ciklą, sukeldamas pastebimą plaukų slinkimą.

Geležis yra būtina hemoglobino, baltymo, esančio raudonuosiuose kraujo kūneliuose, gamybai, kuris perneša deguonį visame kūne. Kai jūsų geležies lygis yra žemas, plaukų folikulai negauna pakankamai deguonies, kad klestėtų. Šis deguonies trūkumas veikia plaukų augimo ciklą, todėl plaukai daugiau slenka, lėčiau atauga ir bendrai plonėja. Supratimas, kaip geležis veikia plaukų sveikatą, gali būti pirmas žingsnis link pilnesnių ir stipresnių plaukų atkūrimo.

Pasauliniu mastu nuo anemijos kenčia net 1,62 milijardo žmonių, o geležies trūkumas yra pagrindinė jos priežastis. Pagal Pasaulio sveikatos organizaciją geležies trūkumas paveikia daugiau nei 30 % pasaulio gyventojų, todėl tai yra dažniausias mitybos trūkumas. Moterims situacija dar labiau neramina—iki 50 % reprodukcinio amžiaus moterų stokoja geležies. Tai parodo, kaip dažna ši problema ir kodėl ji nusipelno daugiau dėmesio, ypač kalbant apie plaukų sveikatą.

 

 

Geležies stokos anemijos supratimas

Geležies stokos anemija ir plaukų sveikata

Geležies stokos anemija yra būklė, kai jūsų organizmui trūksta pakankamai geležies, kad pagamintų pakankamą kiekį hemoglobino. Hemoglobinas perneša deguonį kraujyje, o be jo kenčia svarbūs organai ir audiniai, įskaitant plaukų folikulus. Kai organizmas prioritizuoja deguonies tiekimą svarbiems organams, plaukų folikulai dažnai lieka be reikalingų resursų. Tai reiškia, kad jūsų plaukai negauna jiems reikalingų maistinių medžiagų, todėl jie tampa silpnesni, retėja ir daugiau slenka.

Tyrimas, paskelbtas The Journal of Korean Medical Science, parodė, kad moterys, kurių feritino (baltymo, kuris kaupia geležį) lygis buvo žemesnis, labiau linkusios patirti plaukų slinkimą nei tos, kurių geležies lygis yra tinkamas. Feritino lygis žemiau 30 ng/mL dažnai susijęs su plaukų slinkimu, o optimalus lygis plaukų sveikatai paprastai laikomas virš 70 ng/mL. Todėl labai svarbu stebėti geležies suvartojimą, nes jis tiesiogiai veikia plaukų sveikatą.

Geležies stokos anemija dažniau pasitaiko moterims, ypač toms, kurios patiria gausias menstruacijas arba laukiasi. Šios būklės padidina organizmo geležies poreikį, o nesant pakankamo suvartojimo, galite patirti tokius simptomus kaip nuovargis, blyški oda ir, žinoma, plaukų slinkimas. Įdomu tai, kad tyrimas, atliktas The American Journal of Clinical Nutrition, parodė, kad moterys, kurių feritino lygis yra žemesnis nei 40 ng/mL, daug labiau linkusios patirti difuzinį plaukų slinkimą nei tos, kurių feritino lygis yra aukštesnis. Tai parodo, kaip svarbu išlaikyti tinkamą geležies lygį, kad būtų išvengta plaukų retėjimo.

 

 

Skirtumas tarp lengvo trūkumo ir anemijos

Svarbu atskirti lengvą geležies trūkumą nuo visiškos geležies stokos anemijos, nes abu gali skirtingai paveikti jūsų plaukus. Lengvas geležies trūkumas atsiranda, kai organizmas turi mažai geležies atsargų, tačiau dar nėra paveikęs hemoglobino gamybos. Šiame etape galite pastebėti nedidelį plaukų retėjimą ar blizgesio praradimą, tačiau simptomai dažnai būna subtilūs.

Kita vertus, geležies stokos anemija atsiranda, kai geležies lygis yra toks žemas, kad sutrinka hemoglobino gamyba. Tai yra tada, kai pasireiškia reikšmingesni simptomai, įskaitant stiprų plaukų slinkimą, nuovargį ir trapūs nagai. Plaukų slinkimas dėl geležies stokos anemijos paprastai būna platesnis—būklė vadinama difuziniu plaukų retėjimu—o ne dėmėtas plaukų slinkimas. Šis plaukų slinkimo tipas gali padaryti plaukus mažiau tankius, paveikti jūsų pasitikėjimą ir apsunkinti plaukų formavimą.

Remiantis tyrimais, paskelbtais The British Journal of Dermatology, moterys, sergančios anemija, beveik dvigubai dažniau patiria plaukų slinkimą nei tos, kurios neserga anemija. Todėl svarbu nustatyti geležies trūkumą anksti, prieš jam pereinant į visišką anemiją. Lengvą geležies trūkumą dažnai galima ištaisyti pakeitus mitybą, o geležies stokos anemija gali reikalauti papildų vartojimo prižiūrint gydytojui. Kuo anksčiau nustatysite problemą, tuo greičiau galėsite pradėti gerinti savo plaukų sveikatą.

 

 

Geležies trūkumo simptomai: Plaukų slinkimas ir daugiau

Difuzinis plaukų slinkimas dėl geležies trūkumo

Vienas iš akivaizdžių geležies trūkumo požymių yra difuzinis plaukų retėjimas. Tai reiškia, kad vietoje plaukų praradimo dėmėmis pastebėsite bendrą plaukų tankio sumažėjimą. Jūsų uodega gali tapti plonesnė, arba galite pastebėti daugiau plaukų slinkimą plaunant ar šukuojant plaukus. Skirtingai nuo sąlygų, kurios sukelia dėmėtą plaukų slinkimą, geležies trūkumas veikia visą galvos odą. Tai gali būti ypač nuvilianti, nes tai mažiau akivaizdu ir sunkiau pastebėti, kol prarandama nemažai plaukų.

Apklausa, paskelbta The International Journal of Trichology, nustatė, kad beveik 60 % moterų, patiriančių difuzinį plaukų retėjimą, turėjo žemą geležies kiekį, pabrėžiant stiprų ryšį tarp geležies ir plaukų sveikatos. Geležies trūkumo poveikis plaukams yra laipsniškas, todėl jį gali būti sunku aptikti, kol plaukų netekimas tampa pastebimas. Jei pastebite daugiau plaukų nei įprasta ant šepetėlio ar pagalvės, verta patikrinti savo geležies kiekį.

 

 

Kiti simptomai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį

Geležies trūkumas veikia ne tik jūsų plaukus, bet ir visą organizmą. Be plaukų slinkimo, galite jausti šiuos simptomus:

  • Nuovargis: Nuolat jaučiatės pavargę, net ir po pilnos nakties miego. Nuovargis yra vienas dažniausių geležies trūkumo simptomų. Iš tiesų, The National Institutes of Health ataskaita rodo, kad beveik 80 % žmonių, turinčių geležies trūkumą, patiria nuovargį.
  • Blyški oda: Geležies trūkumas veikia kraujo gebėjimą pernešti deguonį, dėl to oda tampa blyški. Tai dažnai pastebima veide, akių vokų viduje ar ant dantenų.
  • Silpnumas: Žemas geležies kiekis gali sukelti silpnumą ir neįgalinti atlikti fizinės veiklos, kurią paprastai mėgstate. Galite pastebėti, kad tokios veiklos kaip lipimas laiptais ar nešimo krepšiai tampa sudėtingesnės.
  • Trapūs nagai: Kaip ir jūsų plaukams, jūsų nagams reikalingos maistinės medžiagos, kad jie būtų stiprūs. Žemas geležies kiekis gali sukelti lengvai lūžtančius ar skylančius nagus. Sunkiais atvejais galite pastebėti šaukšto formos nagus (koilonychia), kuris yra klasikinis geležies trūkumo požymis.
  • Neramių kojų sindromas: Kai kurie žmonės, kurių geležies kiekis yra žemas, jaučia nemalonų pojūtį kojose, dažnai apibūdinamą kaip norą jas judinti, ypač naktį. Tai gali apsunkinti ramų miegą. Johns Hopkins Medicine teigia, kad neramių kojų sindromas veikia iki 25 % žmonių, turinčių geležies trūkumą.

Moterims geležies trūkumas yra ypač dažnas dėl menstruacijų, nėštumo ir žindymo, kurie visi padidina organizmo geležies poreikį. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis, iki 30 % ne nėščių moterų ir daugiau nei 40 % nėščių moterų pasaulyje kenčia nuo anemijos. Todėl labai svarbu anksti atpažinti simptomus ir imtis veiksmų, kad apsaugotumėte ne tik savo plaukus, bet ir bendrą sveikatą.

Kaip diagnozuoti geležies trūkumą ir plaukų slinkimą

Jei įtariate, kad žemas geležies kiekis gali prisidėti prie jūsų plaukų slinkimo, geriausias būdas tai patvirtinti yra atlikti kraujo tyrimus. Štai keli tyrimai, kuriuos gali rekomenduoti sveikatos priežiūros specialistai:

  • Feritino tyrimas: Matuoja feritino kiekį, kuris yra baltymas, kaupiantis geležį jūsų organizme. Žemas feritino kiekis dažnai siejamas su plaukų slinkimu. Idealu, kad feritino lygis būtų virš 70 ng/mL, kad būtų užtikrinta optimali plaukų sveikata.
  • Hemoglobino tyrimas: Tikrina hemoglobino lygį kraujyje. Žemas hemoglobino kiekis rodo anemiją, kuri gali sukelti plaukų slinkimą. Normalus moterų lygis paprastai yra 12–15,5 gramų per decilitrą.
  • Serumo geležies tyrimas: Matuoja geležies kiekį kraujyje. Šis tyrimas padeda nustatyti, ar jūsų organizmas gauna pakankamai geležies iš mitybos.
  • Bendroji geležies surišimo geba (TIBC): Šis tyrimas matuoja, kaip gerai jūsų organizmas gali transportuoti geležį. Padidėjęs TIBC lygis gali rodyti geležies trūkumą.

Konsultacija su sveikatos priežiūros specialistu yra labai svarbi, nes jie gali padėti interpretuoti rezultatus ir nustatyti, ar jūsų plaukų slinkimas yra susijęs su geležies trūkumu. Jie taip pat gali rekomenduoti tinkamą gydymo planą, nesvarbu, ar tai būtų mitybos pokyčiai, papildai, ar tolesnis medicininis įvertinimas. Savarankiškas diagnozavimas ir gydymas be tinkamos priežiūros gali sukelti nepageidaujamų šalutinių poveikių, ypač jei pradėsite vartoti per daug geležies.

Tyrimas, atliktas Mayo klinikoje, nustatė, kad žmonės, kurie savarankiškai vartoja geležies papildus be tinkamų tyrimų, gali rizikuoti geležies pertekliumi, kuris gali pakenkti organams, pavyzdžiui, kepenims ir širdžiai. Visada geriausia kreiptis į specialistą, kad nustatytų tinkamą veiksmų planą.

 

 

Mitų paneigimas: Įdomūs faktai apie geležies trūkumą ir plaukų sveikatą

  1. Plaukų slinkimą ne visada sukelia geležies trūkumas: Plaukų slinkimą lemia daugybė veiksnių, įskaitant stresą, genetiką ir hormonų pokyčius. Nors geležies trūkumas yra dažna priežastis, tai nėra vienintelė priežastis. Iš tiesų, Amerikos dermatologijos akademija praneša, kad androgeninė alopecija (modelinis plaukų slinkimas) yra dažniausia plaukų retėjimo priežastis tiek vyrams, tiek moterims.
  2. Per daug geležies gali būti kenksminga: Geležies papildų vartojimas be gydytojo rekomendacijos gali sukelti geležies perteklių, kuris kenkia kepenims ir kitiems organams. Visada kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą prieš pradėdami vartoti papildus. Būklė, vadinama hemochromatoze, kuri sukelia geležies kaupimąsi organizme, gali sukelti rimtų komplikacijų, jei nebus gydoma.
  3. Geležis nėra vienintelis maistinis elementas plaukų augimui: Nors geležis yra svarbi, kitos maistinės medžiagos, tokios kaip biotinas, cinkas ir vitaminas D, taip pat atlieka svarbų vaidmenį palaikant sveikus plaukus. Subalansuota mityba, kurioje yra įvairių vitaminų ir mineralų, yra svarbi plaukų sveikatai skatinti. Dermatology Practical & Conceptual paskelbti tyrimai parodė, kad cinko ir vitamino D trūkumas taip pat siejamas su padidėjusiu plaukų slinkimu.
  4. Augalinės geležies šaltiniai yra tokie pat veiksmingi: Jums nereikia valgyti raudonos mėsos, kad padidintumėte geležies kiekį. Lapinės daržovės, lęšiai ir stiprinti grūdai yra puikūs geležies šaltiniai, ypač jei juos derinate su vitamino C turinčiais produktais, kad pagerintumėte įsisavinimą. The American Journal of Clinical Nutrition paskelbtame tyrime nustatyta, kad derinant augalinę geležį su vitaminu C, įsisavinimas gali padidėti iki šešių kartų.
  5. Plaukų ataugimas užtrunka: Net ir ištaisius geležies trūkumą, gali praeiti keli mėnesiai, kol pamatysite pastebimą plaukų ataugimą. Plaukai auga ciklais, todėl kantrybė yra labai svarbi. The International Journal of Trichology duomenimis, plaukų ataugimas gali trukti nuo trijų iki šešių mėnesių po to, kai geležies kiekis atkuriamas.

 

 

Praktiniai patarimai, kaip padidinti geležies kiekį ir pagerinti plaukų sveikatą

  • Valgykite geležies turtingus maisto produktus: Įtraukite į savo mitybą tokius maisto produktus kaip špinatai, lęšiai, tofu, liesa raudona mėsa ir stiprinti grūdai. Šie maisto produktai turi daug geležies ir gali padėti papildyti jūsų organizmo geležies atsargas.
  • Derinkite su vitaminu C: Vitaminas C pagerina geležies įsisavinimą. Pabandykite valgyti geležies turinčius maisto produktus kartu su vitamino C šaltiniais, pavyzdžiui, įdėdami paprikų į špinatų salotas arba geriant apelsinų sultis su maistu. The Journal of Nutrition tyrimas nustatė, kad vitaminas C gali padidinti ne hemo geležies įsisavinimą iki 67 %.
  • Venkite inhibitorių: Tam tikros medžiagos, tokios kaip taninai arbatoje ir kavoje, gali slopinti geležies įsisavinimą. Venkite vartoti šiuos gėrimus su geležies turinčiais patiekalais. The American Journal of Clinical Nutrition paskelbtas tyrimas nustatė, kad geriant arbatą su maistu, geležies įsisavinimas gali sumažėti iki 60 %.
  • Apsvarstykite papildus: Jei sunkiai gaunate pakankamai geležies vien iš maisto, pasitarkite su gydytoju dėl geležies papildų. Būtinai laikykitės jų rekomendacijų dėl dozės, kad išvengtumėte su per dideliu geležies kiekiu susijusių rizikų.
  • Gaminkite su ketaus indais: Naudojant ketaus indus, maisto geležies kiekis gali padidėti. The Journal of Food Science tyrimas nustatė, kad gaminant rūgštinius maisto produktus, pavyzdžiui, pomidorų padažą, ketaus induose, geležies kiekis gali padidėti iki penkių kartų.
  • Klausykite savo kūno: Jei pastebite tokius simptomus kaip plaukų retėjimas, nuovargis ar trapūs nagai, anksti pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu, kad patikrintumėte savo geležies kiekį.

 

 

Dažniausiai užduodami klausimai apie geležies trūkumą ir plaukų sveikatą

  • Ar žemas geležies kiekis gali sukelti nuolatinį plaukų slinkimą?
    Paprastai plaukų slinkimas dėl geležies trūkumo nėra nuolatinis. Kai geležies kiekis atstatomas, plaukai paprastai atauga, tačiau tai gali užtrukti kelis mėnesius.
  • Kiek geležies man reikia per dieną?
    Rekomenduojamas paros geležies kiekis skiriasi priklausomai nuo amžiaus ir lyties. Daugumai suaugusių moterų reikia apie 18 mg per dieną, o nėščioms moterims gali prireikti iki 27 mg. Pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu dėl asmeninių rekomendacijų.
  • Ar galiu gauti pakankamai geležies, jei esu vegetaras ar veganas?
    Taip, yra daugybė augalinių geležies šaltinių, tokių kaip lęšiai, pupelės, tofu ir stiprinti grūdai. Juos derinant su vitamino C turinčiais maisto produktais, galima pagerinti įsisavinimą.
  • Kiek laiko užtrunka pamatyti plaukų pagerėjimą padidinus geležies suvartojimą?
    Gali praeiti nuo trijų iki šešių mėnesių, kol pastebėsite reikšmingą plaukų augimą po geležies trūkumo ištaisymo, nes plaukų augimas yra lėtas procesas.
  • Ar turėčiau vartoti geležies papildus, jei man slenka plaukai?
    Geležies papildus vartokite tik tuo atveju, jei sveikatos priežiūros specialistas patvirtina, kad turite žemą geležies kiekį. Vartojant papildus be reikalo, gali kilti sveikatos problemų.

 

 

Išvada: Geležies trūkumo sprendimas plaukų sveikatai

Geležies trūkumas yra viena pagrindinių plaukų slinkimo priežasčių, ypač moterims. Suprasdami ryšį tarp geležies kiekio ir plaukų sveikatos, galite imtis veiksmų, kad pagerintumėte abu. Ankstyvas simptomų atpažinimas ir tinkami tyrimai gali padėti nustatyti geležies trūkumą prieš jam pereinant į rimtesnę problemą. Paprasti pokyčiai, tokie kaip geležies turtingų maisto produktų įtraukimas į savo mitybą ar konsultacija su sveikatos priežiūros specialistu dėl papildų vartojimo, gali labai pagerinti jūsų plaukų sveikatą ir gyvybingumą.

Plaukų augimas užtrunka, tačiau su kantrybe ir tinkamu požiūriu galite pasiekti stipresnius, pilnesnius plaukus. Atminkite, kad rūpinimasis savo plaukais prasideda nuo rūpinimosi bendra sveikata. Jei pastebite plaukų slinkimą ar kitus geležies trūkumo simptomus, nedvejodami kreipkitės į specialistą. Jūsų plaukai ir sveikata to verti.

Pasidalinti:

Palikti komentarą