Visuomenės požiūris į skirtingus plaukų tipus suformavo mūsų suvokimą apie tai, kas laikoma „gražu“. Šimtmečius grožio standartai buvo palankūs tam tikroms plaukų tekstūroms, ypač tiesiems plaukams, o kiti buvo marginalizuoti, ypač garbanoti, banguoti ir tekstūruoti plaukai.
Plaukų tipų šališkumas turi gilias istorines šaknis. Nuo senovės civilizacijų laikų, kai plaukai rodė socialinį statusą, iki Eurocentrinių grožio standartų, įvestų kolonijiniu laikotarpiu, plaukai buvo tapatybės ir klasės ženklas. Šiandien matome, kad požiūris keičiasi. Vis daugiau priimama ir švenčiama plaukų įvairovė, daugiausia dėka socialinių judėjimų ir šiuolaikinio grožio industrijos įtraukties.
Istorinis požiūris į plaukų tipus
Plaukai senovės civilizacijose
Senovės Egipte, Graikijoje, Romoje ir Mesopotamijoje plaukai buvo svarbi socialinės tapatybės dalis. Pavyzdžiui, senovės Egipte plaukai buvo labai simboliški. Egiptiečiai dažnai dėvėjo perukus arba skusdavo galvas, o plaukų priežiūra buvo susijusi su higiena ir socialine klase. Tiesūs ar sušukuoti plaukai, ypač su perukais, buvo siejami su kilmingumu ir statusu.
Graikijoje ir Romoje plaukų tipas taip pat buvo susijęs su klase ir grožiu. Graikų kultūroje ilgi, banguoti plaukai simbolizavo jaunystę ir grožį, o garbanoti plaukai dažnai buvo siejami su svetimšaliais ar barbarais. Romos moterys iš aukštesnės klasės sudėtingai šukuodavo savo plaukus, naudodamos įrankius, kad sukurtų sudėtingas garbanas, taip pabrėždamos plaukų svarbą kaip statuso simbolį.
Įdomus faktas: Senovės Mesopotamijoje plaukai buvo laikomi vyriškumo ir moteriškumo ženklu. Plaukų ilgis ir priežiūra buvo esminiai žmogaus padėties visuomenėje rodikliai.
Plaukai kolonijiniu ir pokolonijiniu laikotarpiu
Europos kolonizacija smarkiai pakeitė požiūrį į plaukus, ypač tarp marginalizuotų bendruomenių. Kolonizatoriai primetė Eurocentrinius grožio idealus, kurie šlovino tiesius plaukus ir šviesesnę odą, skatindami vietines, Afrikos ir Azijos bendruomenes prisitaikyti. Plaukai tapo kontrolės ir asimiliacijos simboliu. Garbanoti, banguoti ir tekstūruoti plaukai buvo laikomi „nesuvaldomais“ arba „prastesniais“, dėl ko atsirado gilūs stereotipai prieš natūralius plaukus.
Afrikos bendruomenėse plaukai turėjo dvasinę ir kultūrinę reikšmę. Tai buvo komunikacijos priemonė, rodanti šeiminę padėtį, amžių, turtą ir klaną. Kolonizacija nutraukė šias tradicijas. Afrikos vergai, praradę savo kultūrinę tapatybę, buvo verčiami kirpti plaukus, o daugelis buvo spaudžiami tiesinti natūralius garbanotus plaukus, kad atitiktų Europos grožio standartus.
Įdomus faktas: Cheminių tiesiklių naudojimas, pirmą kartą pristatytas XX amžiaus pradžioje, leido Afrikos kilmės amerikietėms tiesinti savo plaukus, imituojant Eurocentrinius idealus. Tik apie 1960-uosius natūralių plaukų judėjimas skatino priimti garbanas kaip politinio pasipriešinimo formą.
XX amžiaus grožio tendencijos ir plaukų tipai
XX amžiuje tiesūs plaukai tapo pagrindiniu grožio standartu. 1920-aisiais flaperio bob šukuosena tapo nepriklausomybės ir modernumo simboliu. Holivudas toliau pabrėžė tiesių plaukų glamūrą, ypač per 1950-uosius, kai tokios žvaigždės kaip Marilyn Monroe išpopuliarino tiesių, puošnių šukuosenų stilius.
Viso XX amžiaus metu augo spaudimas tiesinti garbanotus ar banguotus plaukus. Cheminiai tiesikliai ir permanentai tapo įprasti, stumiant visuomenės spaudimą prisitaikyti prie šių siaurų grožio standartų. Reklamos intensyviai reklamavo plaukų tiesinimo produktus, toliau marginalizuodamos natūralius plaukų tipus.
Faktas: Iki 1950-ųjų plaukų tiesikliai buvo plačiai prieinami, o 75% Afrikos kilmės amerikiečių moterų naudojo juos iki XX amžiaus pabaigos, remiantis istorinių grožio praktikų tyrimais.
Šiuolaikinis požiūris į plaukų tipo priėmimą
Nuo tiesinimo iki garbanų priėmimo
Didelis pokytis įvyko 1960-aisiais ir 1970-aisiais, kai išaugo natūralių plaukų judėjimas, ypač Afrikos kilmės amerikiečių bendruomenėje. Šis judėjimas buvo atsakas į griežtus grožio standartus, kurie marginalizavo natūralius plaukus. Moterys ir vyrai pradėjo priimti savo garbanas kaip kultūrinio pasididžiavimo ir politinio pasipriešinimo simbolius. „Afro“ tapo ikoniška šukuosena per Pilietinių teisių judėjimą, simbolizuojanti juodaodžių galią.
„Didžiojo kirpimo“ (angl. "big chop") ir perėjimo kelionės taip pat išpopuliarėjo tuo metu. Didysis kirpimas reiškia chemiškai tiesintų plaukų nukirpimą, siekiant priimti natūralią tekstūrą, o perėjimas – tai natūralių plaukų auginimas be cheminių medžiagų naudojimo. Šie judėjimai iššaukė tiesių plaukų, kaip vienintelio priimtino grožio standarto, dominavimą.
Socialinė žiniasklaida XXI amžiuje dar labiau paspartino natūralių plaukų judėjimą. Tokios platformos kaip Instagram ir YouTube leido žmonėms, turintiems įvairias plaukų tekstūras, dalytis savo patirtimi, produktų rekomendacijomis ir šukuosenų patarimais. Ši skaitmeninė revoliucija paskatino platesnį pokalbį apie plaukų įvairovę ir įgalino žmones švęsti savo natūralius plaukus.
- Įdomus faktas: Remiantis 2020 m. apklausa, 70% Afrikos kilmės amerikiečių moterų dabar priima savo natūralias garbanas, o natūralių plaukų priežiūros produktų paieškos išaugo 200% per pastarąjį dešimtmetį.
Šiuolaikiniai grožio standartai ir plaukų įvairovė
Šiandien matome, kaip žiniasklaidoje, madoje ir reklamoje švenčiama plaukų įvairovė. Prekės ženklai tampa vis įtraukesni, rodydami modelius su įvairiais plaukų tipais – nuo tvirtai susuktų afros iki laisvų bangų. Įžymybės ir įtakos darytojai atlieka svarbų vaidmenį propaguojant natūralius plaukus, padėdami sulaužyti ilgalaikį tekstūruotų plaukų stigmą.
Viešosios figūros, tokios kaip Lupita Nyong’o, Tracee Ellis Ross ir Alicia Keys, buvo šio judėjimo priešakyje, drąsiai rodydamos savo natūralius plaukus Holivude. Šios įžymybės ir daugelis kitų iššaukė tradicinius grožio standartus, skatindamos naująją kartą priimti savo natūralų grožį.
Prekės ženklai, tokie kaip SheaMoisture ir Curls, taip pat tapo pramonės lyderiais, teikdami produktus, specialiai sukurtus garbanotiems, banguotiems ir tekstūruotiems plaukams. Grožio industrija pradeda atspindėti tikrąją plaukų tekstūrų įvairovę, siūlydama produktus, pritaikytus įvairiems plaukų tipams.
Įdomus faktas: 2019 m. pasaulinė natūralių plaukų priežiūros produktų rinka buvo vertinama 8 milijardais JAV dolerių ir tikimasi, kad ji smarkiai augs, nes vis daugiau žmonių ieško produktų, pritaikytų tekstūruotiems plaukams.
Požiūrio į plaukų grožį keitimas
Atsitraukimas nuo tradicinių grožio standartų
Kintant visuomenės požiūriui į plaukų tipus, atėjo laikas iššaukti pasenusius grožio standartus, kurie istoriškai pirmenybę teikė tiesiems plaukams. Šie standartai buvo įsišakniję šimtmečius, tačiau šiandieninė grožio erdvė keičiasi link individualumo priėmimo. Švęsdami plaukų įvairovę, galime peržengti siauras grožio apibrėžimo ribas ir skatinti labiau įtraukiantį požiūrį.
Išsilaisvinimas iš visuomenės spaudimo prasideda nuo jūsų unikalių plaukų tipo priėmimo, nesvarbu, ar tai tiesūs, garbanoti, banguoti, ar susisukę plaukai. Jūsų plaukai atspindi jūsų tapatybę ir kultūrinį paveldą, ir jie nusipelno būti švenčiami visomis formomis.
Plaukų grožio ateitis
Pokalbis apie plaukų įvairovę ir toliau vystysis didėjant informuotumui ir aktyvizmui. Daugiau prekės ženklų ir viešųjų asmenybių skatinant įtrauktį, matysime platesnį plaukų įvairovės priėmimą ne tik žiniasklaidoje ir madoje, bet ir profesinėje erdvėje, kur tam tikri plaukų tipai buvo ilgai marginalizuojami.
Ateityje galime tikėtis tolesnės pažangos siekiant panaikinti plaukų šališkumą ir švęsti natūralų plaukų grožį visose etninėse grupėse. Didėjant reprezentacijai ir švietimui, visuomenės požiūris į plaukus ir toliau plėsis, priimant visus plaukų tipus kaip pasaulinį grožio standartą.
Mitų paneigimas ir įdomūs faktai apie plaukų tipus
-
Mitas: Tiesius plaukus lengviau prižiūrėti nei garbanotus.
Faktas: Kiekvienas plaukų tipas turi savo iššūkių. Tiesūs plaukai greičiau riebaluojasi, o garbanoti plaukai gali kentėti nuo sausumo ir susivėlimų. -
Mitas: Garbanoti plaukai nėra profesionalūs darbo vietoje.
Faktas: Šis pasenęs požiūris yra ginčijamas žmonių, kurie drąsiai dėvi natūralias garbanas profesinėje aplinkoje. Plaukų tipas neturi nieko bendro su profesionalumu. - Įdomus faktas: Plaukai auga vidutiniškai 0,5 colio per mėnesį, nepriklausomai nuo jų tekstūros, tačiau jų išvaizda gali skirtis dėl garbanų modelių ir „traukimosi“ efekto.
-
Mitas: Garbanotus plaukus galima tiesinti tik naudojant šilumą.
Faktas: Yra šilumos neturinčių metodų, tokių kaip suktukai, juostelės ir pynimai, kurie gali ištempti garbanas be žalos. - Įdomus faktas: Plaukų tipas daugiausia nulemtas genetikos. 85-90% jūsų plaukų tekstūros paveldite iš savo tėvų, tačiau aplinkos veiksniai ir plaukų priežiūros rutinos gali paveikti, kaip plaukai elgiasi.
Praktiniai patarimai, kaip priimti savo natūralų plaukų tipą
- Fokusuokitės į drėkinimą: Garbanotiems ir susisukusiems plaukams reikia giluminio drėkinimo, o tiesiems ar ploniems plaukams lengvas drėkinimas yra svarbus, kad jie nebūtų apkrauti.
- Investuokite į tinkamus produktus: Rinkitės plaukų priežiūros produktus, kurie yra specialiai sukurti jūsų plaukų tipui, pavyzdžiui, anti-frizz serumus drėgnam klimatui ar giluminius kondicionierius sausiems regionams.
- Apsaugokite savo plaukus: Naudokite apsaugines šukuosenas, tokias kaip kasos ar susukti kuodukai, kad sumažintumėte pažeidimus, ypač tekstūruotiems plaukams, kurie yra linkę lūžinėti.
- Mylėkite savo plaukų unikalumą: Kiekvienas plaukų tipas turi savo stipriąsias puses. Tiesūs plaukai gali būti lygūs, bet garbanos suteikia apimtį ir asmenybę. Priimkite tai, kas daro jūsų plaukus ypatingus.
- Venkite perteklinės šilumos: Per didelis šilumos naudojimas gali sukelti ilgalaikę žalą visų tipų plaukams. Išbandykite bešiluminius formavimo būdus, kad išlaikytumėte sveikus plaukus.
Dažniausiai užduodami klausimai apie visuomenės požiūrį į plaukų tipus
-
Kaip laikui bėgant pasikeitė požiūris į natūralius plaukus?
Per pastaruosius metus požiūris pasikeitė nuo natūralių tekstūrų marginalizavimo iki jų šventimo, dėka kultūrinių judėjimų ir didėjančios reprezentacijos. -
Ar tiesa, kad tiesius plaukus lengviau formuoti?
Nebūtinai. Nors tiesius plaukus lengviau išlyginti, garbanoti plaukai siūlo daugybę formavimo galimybių. -
Kodėl Eurocentriški grožio standartai buvo tokie dominuojantys?
Kolonizacija įvedė Eurocentriškus idealus, kurie palankiai vertino šviesesnę odą ir tiesius plaukus. Tai sukėlė ilgalaikę marginalizaciją tekstūruotiems plaukams. -
Ar prekės ženklai tampa labiau įtraukiantys savo plaukų priežiūros produktuose?
Taip, vis daugiau prekės ženklų siūlo produktus, specialiai sukurtus įvairiems plaukų tipams – nuo susisukusių iki banguotų tekstūrų, atsižvelgiant į platesnį plaukų priežiūros poreikių spektrą. -
Ar visuomenės požiūris į plaukų įvairovę ir toliau tobulės?
Taip. Didėjant informuotumui, reprezentacijai ir aktyvizmui, tikimasi, kad visuomenės požiūris į plaukų įvairovę toliau vystysis link įtraukties.
Išvada
Visuomenės požiūris į plaukų tipus per visą istoriją pasikeitė nuo griežtų grožio standartų iki platesnio įvairovės priėmimo. Nors tiesūs plaukai kažkada buvo idealizuoti, natūralių plaukų judėjimai iš naujo apibrėžė, ką reiškia turėti gražius plaukus. Šiandien matome didesnį visų plaukų tipų priėmimą, o grožio industrija pradeda atspindėti šiuos pokyčius. Priimdami savo natūralią tekstūrą ir atsisakydami pasenusių normų, galime formuoti grožio ateitį. Švęskime unikalų kiekvienos sruogos grožį.