Plaukų priežiūros produktai yra svarbi daugelio žmonių kasdienės rutinos dalis, tačiau retai kada susimąstome, kas slypi jų sudėtyje. Nors jūsų mėgstamas šampūnas ar kondicionierius žada sveikus ir žvilgančius plaukus, jie gali turėti paslėptų sudedamųjų dalių, apie kurias niekada negirdėjote. Kai kurios iš šių paslėptų medžiagų gali neigiamai paveikti jūsų plaukų sveikatą ir net pakenkti visai jūsų savijautai.
2020 m. atliktas Environmental Working Group (EWG) tyrimas parodė, kad 75 % įprastų asmens priežiūros produktų turi cheminių medžiagų, kurios gali sukelti sveikatos problemų, tokių kaip hormonų sutrikimai, kvėpavimo problemos ir odos sudirgimas. Šiame straipsnyje aptarsime mažiau žinomas, tačiau pavojingas sudedamąsias dalis, esančias plaukų priežiūros produktuose, kodėl jos gali būti kenksmingos ir kaip jų išvengti.
Formaldehidą išskiriančios konservuojančios medžiagos
Daugybė plaukų priežiūros produktų, nuo šampūnų iki kondicionierių ir formavimo gelių, turi konservantų, kurie prailgina jų galiojimo laiką. Tačiau tam tikri konservantai laikui bėgant gali išskirti formaldehidą – žinomą kancerogeną, kuris gali turėti rimtų sveikatos pasekmių.
Kas yra formaldehidą išskiriančios konservuojančios medžiagos?
Formaldehidą išskiriančios konservuojančios medžiagos – tai cheminės medžiagos, kurios laikui bėgant išskiria nedidelius formaldehido kiekius, kad apsaugotų produktą nuo bakterijų ir grybelių augimo. Dažniausiai pasitaikančios tokios medžiagos yra DMDM hidantoinas, kvaternis-15, diazolidinilo karbamidas ir imidazolidinilo karbamidas. Šios medžiagos dažnai aptinkamos asmens priežiūros produktuose, nes yra efektyvios ir nebrangios.
Formaldehido poveikis sveikatai
Formaldehidas yra pripažintas kancerogenas pagal Tarptautinę vėžio tyrimų agentūrą (IARC) ir Jungtinių Amerikos Valstijų aplinkos apsaugos agentūrą (EPA). 2015 m. tyrimas parodė, kad nuolatinis poveikis formaldehidui gali padidinti vėžio, ypač leukemijos ir nosiaryklės vėžio, riziką.
Be vėžio rizikos, formaldehido poveikis siejamas su odos sudirginimu, alerginėmis reakcijomis ir kvėpavimo problemomis. 2017 m. apklausa tarp grožio salonų darbuotojų atskleidė, kad 42 % respondentų patyrė kvėpavimo sutrikimų ir odos sudirginimo, tiesiogiai susijusio su formaldehido turinčių plaukų priežiūros produktų naudojimu.
Produktai, kuriuose dažnai randama formaldehidą išskiriančių konservantų
Formaldehidą išskiriančios medžiagos gali būti aptinkamos šampūnuose, kondicionieriuose ir keratino procedūrose. Keratino procedūros, ypač, dažnai naudoja formaldehidą arba jo išskiriančias medžiagas, kad ilgai išliktų glotnumas. Nors yra įstatymų, ribojančių formaldehido naudojimą, 2019 m. tyrimas nustatė, kad 15 % salonų keratino procedūrų Jungtinėse Valstijose vis dar turėjo nesaugių formaldehido kiekių.
Norėdami išvengti šių kenksmingų medžiagų, rinkitės produktus, kurie yra pažymėti kaip „be formaldehido“ arba atidžiai tikrinkite ingredientų sąrašą, ieškodami pavadinimų, tokių kaip DMDM hidantoinas ir kvaternis-15.
Parabenai: kontraversiškos konservuojančios medžiagos
Parabenai yra dar vienas konservantų tipas, dėl kurio kyla daug diskusijų dėl galimos rizikos sveikatai. Jie plačiai naudojami plaukų priežiūros produktuose, kad užkirstų kelią bakterijų ir pelėsių augimui, tačiau didėja susirūpinimas dėl jų saugumo.
Kas yra parabenai?
Parabenai – tai sintetiniai chemikalai, naudojami kaip konservantai įvairiuose kosmetikos ir asmens priežiūros produktuose. Dažniausiai naudojami parabenai yra metilparabenas, etilparabenas, propilparabenas ir butilparabenas. Jie populiarūs dėl savo efektyvumo stabdant mikroorganizmų dauginimąsi.
Hormonų sutrikimai ir parabenai
Didžiausias susirūpinimas dėl parabenų yra susijęs su jų gebėjimu sutrikdyti organizmo hormonų sistemą. Parabenai gali imituoti estrogeną, kuris gali sukelti hormonų pusiausvyros sutrikimus. 2020 m. tyrimas, paskelbtas Steroidų biochemijos ir molekulinės biologijos žurnale, nustatė, kad parabenai aptikti 99 % krūties vėžio audinių mėginių, todėl mokslininkai tyrinėja galimą ryšį tarp parabenų poveikio ir vėžio vystymosi.
Papildomi tyrimai parodė, kad parabenai taip pat gali paveikti reprodukcinę sveikatą. 2019 m. tyrimas parodė, kad poveikis parabenams gali sumažinti vaisingumą tiek vyrams, tiek moterims, paveikdamas hormonų lygį ir reprodukcinių organų funkcijas.
Alternatyvos parabenams
Augant vartotojų sąmoningumui, daugelis kompanijų pradėjo siūlyti produktus be parabenų. Šiuose produktuose vietoj parabenų naudojamos konservuojančios medžiagos, tokios kaip fenoksietanolis, natrio benzoatas ir kalio sorbatas, kurios mažiau tikėtina, kad sukels hormoninius sutrikimus ar kitas sveikatos problemas. 2021 m. rinkos analizė parodė, kad 55 % naujų plaukų priežiūros produktų, išleistų Jungtinėse Valstijose, buvo pažymėti kaip „be parabenų“, atspindėdami augančią paklausą saugesnėms alternatyvoms.
Sintetiniai kvapai ir dažai
Nors kvapai ir dažai gali padaryti plaukų priežiūros produktus patrauklesnius, jie taip pat gali sukelti įvairių sveikatos problemų, ypač tiems, kurių oda yra jautri arba linkusi į alergijas.
Kaip sintetiniai kvapai ir dažai veikia sveikatą
Sintetiniai kvapai gaminami naudojant cheminių medžiagų mišinį, daugelis jų yra gaunami iš naftos. Environmental Working Group (EWG) duomenimis, daugiau nei 3000 cheminių medžiagų naudojamos sintetinių kvapų gamybai, tačiau dauguma jų nėra išvardytos produktų etiketėse dėl komercinių paslapčių.
Amerikos dermatologų akademija praneša, kad sintetiniai kvapai yra viena pagrindinių kontaktinio dermatito priežasčių – būklės, kai oda tampa raudona, niežtinti ir uždegiminė. 2020 m. tyrimas parodė, kad 25 % žmonių, turinčių jautrią odą, patyrė dirginimą ar alergines reakcijas dėl sintetinių kvapų asmens priežiūros produktuose.
Saugesnės alternatyvos sintetiniams kvapams ir dažams
Jei turite jautrią odą ar alergiją, perėjimas prie produktų be kvapų arba su natūraliais kvapais gali sumažinti sudirgimo riziką. Daugelis prekės ženklų dabar siūlo produktus, kvapintus eteriniais aliejais, tokiais kaip levanda, pipirmėtė ar eukaliptas, kurie yra saugesni. Taip pat vietoj sintetinių dažiklių gali būti naudojami augalinės arba mineralinės kilmės dažikliai.
Mito paneigimas ir įdomūs faktai
-
Mitas: "Jei produktas pažymėtas kaip „išbandytas dermatologų“, jis saugus visiems."
Faktas: "Išbandytas dermatologų" reiškia, kad produktą išbandė dermatologas, tačiau tai nereiškia, kad jis tinkamas visiems odos tipams ar kad jame nėra kenksmingų sudedamųjų dalių. - Įdomus faktas: Sintetiniai kvapai gali sukelti migreną iki 19 % gyventojų, remiantis 2018 m. Stirlingo universiteto (Škotija) tyrimu.
-
Mitas: "Jei produktas pažymėtas „natūralus“, jis neturi kenksmingų chemikalų."
Faktas: Terminas "natūralus" nėra reglamentuotas, todėl produktai, pažymėti kaip natūralūs, vis tiek gali turėti sintetinių chemikalų. 2021 m. ataskaita parodė, kad 60 % produktų, pažymėtų „natūraliais“, turėjo bent vieną sintetinį ingredientą. - Įdomus faktas: Pirmasis sintetinis kvapas buvo sukurtas 1882 m. naudojant kumariną, cheminę medžiagą, gautą iš tonkos pupelių. Nuo to laiko sintetinių kvapų pramonė tapo milijardų dolerių verta industrija, su daugiau nei 80 000 naujų kvapų junginių.
-
Mitas: "Produktai be kvapų neturi jokio kvapo."
Faktas: Produktai be kvapų neturi pridėtinių sintetinių kvapų, tačiau gali turėti natūralų sudedamųjų dalių kvapą, pavyzdžiui, bazinių aliejų ar ekstraktų.
Praktiniai patarimai ir sprendimai
- Tikrinkite sudedamųjų dalių sąrašą: Visada perskaitykite pilną sudedamųjų dalių sąrašą, o ne tik marketingo teiginius ant pakuotės. Tai padės išvengti kenksmingų chemikalų, tokių kaip parabenai, formaldehidą išskiriančios medžiagos ir sintetiniai kvapai.
- Naudokite ingredientų tikrinimo programėles: Tokios programėlės kaip Think Dirty ir EWG’s Skin Deep leidžia nuskenuoti produkto brūkšninį kodą ir greitai sužinoti apie kenksmingas sudedamąsias dalis plaukų priežiūros produktuose.
- Rinkitės saugius konservantus: Ieškokite produktų, kuriuose naudojami saugūs konservantai, tokie kaip fenoksietanolis, kalio sorbatas arba natrio benzoatas, kurie mažiau tikėtina, kad sukels sveikatos problemas, lyginant su parabenais ar formaldehidą išskiriančiomis medžiagomis.
- Išbandykite prieš naudojimą: Jei turite jautrią odą arba esate linkę į alergines reakcijas, prieš naudojimą patikrinkite naujus produktus ant mažo odos plotelio.
- Rinkitės produktus be kvapų arba su natūraliais kvapais: Jei įmanoma, rinkitės produktus be kvapų arba kvapintus eteriniais aliejais, ypač jei turite jautrią odą ar esate alergiški.
Dažniausiai užduodami klausimai
K: Kaip sužinoti, ar produkte yra formaldehidą išskiriančių medžiagų?
A: Tikrinkite sudedamųjų dalių sąrašą ir ieškokite pavadinimų, tokių kaip DMDM hidantoinas, kvaternis-15, diazolidinilo karbamidas arba imidazolidinilo karbamidas.
K: Kodėl reikia vengti parabenų plaukų priežiūros produktuose?
A: Parabenai siejami su hormonų sutrikimais ir padidėjusia vėžio rizika. Rinkitės produktus, kuriuose nėra metilparabeno, etilparabeno ir propilparabeno.
K: Ar natūralūs kvapai visada geresni?
A: Nebūtinai. Nors eteriniai aliejai dažnai yra saugesni nei sintetiniai kvapai, jie vis tiek gali sukelti alergines reakcijas. Visada išbandykite naujus produktus, jei turite jautrią odą.
K: Kaip saugiausiai išvengti kenksmingų ingredientų plaukų priežiūros produktuose?
A: Ieškokite produktų, sertifikuotų nepriklausomų organizacijų, tokių kaip EWG Verified arba USDA Organic.
K: Ar sintetiniai dažai plaukų priežiūros produktuose tikrai yra kenksmingi?
A: Taip, tam tikri sintetiniai dažai, ypač gaunami iš akmens anglių dervos, siejami su padidėjusia vėžio rizika. Ieškokite produktų, kuriuose naudojami augaliniai arba mineraliniai dažikliai.
Išvada
Renkantis plaukų priežiūros produktus, žinios yra galia. Supratę, kas slepiasi jūsų šampūnuose, kondicionieriuose ar formavimo produktuose, galite išvengti kenksmingų chemikalų ir apsaugoti savo plaukus bei sveikatą. Būdami budrūs dėl formaldehidą išskiriančių konservantų, parabenų ir sintetinių kvapų, galite priimti saugesnius, sveikatai palankesnius sprendimus savo plaukų priežiūros rutinoje.