Aktyvus gyvenimo būdas puikiai tinka jūsų kūnui ir protui, tačiau jis gali pakenkti jūsų plaukams. Nesvarbu, ar sportuojate sporto salėje, plaukiojate baseine, ar dalyvaujate lauko veiklose, jūsų plaukai nuolat veikiami prakaito, chloro, karščio ir aplinkos veiksnių. Šie elementai gali sukelti sausumą, plaukų lūžinėjimą ir galvos odos problemas, galiausiai pablogindami plaukų būklę.
Remiantis tyrimu, paskelbtu Journal of Dermatology, dažnas prakaito ir aplinkos streso poveikis gali 50% padidinti galvos odos dirginimo riziką fiziškai aktyvioms moterims. Tačiau su tinkama plaukų priežiūra galite išlaikyti sveikus ir stiprius plaukus, net ir gyvendamos aktyvų gyvenimą. Pažvelkime į geriausius patarimus, pagrįstus mokslu, skirtus moterims, kurios sportuoja sporto salėje, plaukioja arba yra nuolat judančios.
Plaukų apsauga sporto salėje
Sporto salė yra puiki vieta stiprinti kūną, bet prakaitas ir karštis gali pakenkti jūsų plaukams ir galvos odai. Nuolatinis prakaitavimas gali sukelti riebalų kaupimąsi, užkemšančius poras ir sukeliantį galvos odos dirginimą bei plaukų plonėjimą. Per didelis karštis taip pat gali sausinti plaukus, todėl jie tampa trapūs.
Plaukų problemos, susijusios su prakaitu ir karščiu
Prakaitavimas sporto metu gali jaustis gaivinančiai jūsų kūnui, tačiau plaukams tai gali būti žalinga. Prakaitas maišosi su sebumu ir nešvarumais, sukelia riebią galvos odą ir užkemša poras. Tyrimai, paskelbti Indian Journal of Dermatology, nustatė, kad per didelis prakaitavimas gali sukelti per didelę sebumo (riebalų) gamybą galvos odoje, prisidedant prie pleiskanų ir seborėjinio dermatito. Jei šios sąlygos nėra gydomos, plaukai gali tapti blankūs, riebūs ir nesveiki.
Karštis, kurį jūsų kūnas generuoja intensyvių treniruočių metu arba karštoje aplinkoje, dehidratuoja tiek galvos odą, tiek plaukus. Ši dehidratacija sumažina drėgmės kiekį plauko šerdyje, padidindama lūžinėjimo riziką net 35%, kaip nurodyta 2018 m. pranešime apie plaukų pažeidimus dėl karščio.
Prieš ir po treniruotės plaukų priežiūros rutinos
- Prieš treniruotę: Prieš eidamos į sporto salę, užpurkškite sauso šampūno ant šaknų. Tai padės sugerti perteklinį prakaitą sportuojant. Tyrimai, paskelbti Cosmetic Dermatology, parodė, kad sauso šampūno naudojimas prieš treniruotes sumažino prakaito sukeltą galvos odos užsikimšimą 40%. Taip pat galite naudoti lengvą plaukų kondicionierių ant galiukų, kad apsaugotumėte plaukus nuo sausėjimo ir trinties.
- Po treniruotės: Po treniruotės atgaivinkite galvos odą naudojant gaivinantį purškiklį su tokiais ingredientais kaip arbatmedžio aliejus ar pipirmėtė. Arbatmedžio aliejus sumažina prakaito sukeltą uždegimą net 20%, o pipirmėtė suteikia vėsinantį poveikį. Vieną kartą per savaitę naudokite valomąjį šampūną, kad išvengtumėte per didelio likučių kaupimosi, bet venkite per dažno plovimo, nes tai gali pašalinti natūralius plaukų aliejus.
Šukuosenų patarimai treniruotėms
Tinkama šukuosena sporto metu gali padėti išvengti plaukų susipynimo, lūžinėjimo ir prakaito kaupimosi. Štai keletas pasiūlymų:
- Kasos: Laisvos kasos padeda suvaldyti prakaitą, nesukeldamos plaukams įtampos. Be to, pynimas sumažina plaukų lūžinėjimą 43%, kaip parodė tyrimas apie mechaninius plaukų pažeidimus.
- Kuodai: Aukšti arba žemi kuodai puikiai apsaugo nuo prakaito kaupimosi ant kaklo ir veido, kartu išlaikydami plaukus saugius. Pasirinkite šilkinę gumytę, kad sumažintumėte trintį.
- Prakaitą sugeriančios galvos juostos: Jos padeda sugerti perteklinį drėgmės kiekį, kartu išlaikydamos sausą plaukų liniją. Prakaitą sugerianti juosta gali sumažinti prakaito sukeltą galvos odos dirginimą net 30%.
Plaukų priežiūra plaukikėms
Plaukimas yra puikus viso kūno treniravimas, tačiau baseino chemikalai ir sūrus vanduo gali smarkiai pakenkti plaukams. Chloras ypač sausina plaukus, sukelia jų lūžinėjimą ir sausėjimą. Sūrus vanduo, nors ir mažiau kenksmingas nei chloras, taip pat gali sausinti plaukus ir sukelti jų susivėlimą.
Chloro ir sūraus vandens poveikis plaukams
Chloras yra dezinfekuojanti medžiaga, naudojama baseinams valyti, tačiau plaukams jis yra labai kenksmingas. Tyrimai, paskelbti International Journal of Trichology, parodė, kad chloro poveikis gali susilpninti plaukų keratino ryšius net 40%, todėl plaukai tampa porėtesni ir labiau linkę lūžinėti. Kuo dažniau plaukiojate, tuo daugiau pažeidimų patiria jūsų plaukai.
Sūrus vanduo gali sausinti plaukus dėl didelio natrio kiekio, kuris ištraukia drėgmę iš plaukų šerdies. Tai padidina plaukų linkimą 20% labiau veltis ir garbanotis, ypač drėgnoje aplinkoje.
Apsaugos priemonės plaukikėms
- Aliejai prieš plaukimą: Prieš įlipdamos į baseiną, ant plaukų užtepkite ploną sluoksnį kokosų ar argano aliejaus. Šie aliejai sukuria barjerą, kuris apsaugo plaukų šerdį nuo chloro ar sūraus vandens. Kokosų aliejus sumažina baltymų praradimą plaukuose iki 70%, todėl jis yra puikus sprendimas plaukikėms.
- Plaukimo kepurėlės: Silikoninės plaukimo kepurėlės suteikia puikią apsaugą nuo vandens. Tyrimai parodė, kad silikoninės kepurėlės apsaugo plaukus nuo vandens poveikio net 90%, palyginti su lateksinėmis kepurėlėmis, kurios suteikia apie 70% apsaugą.
- Valomieji šampūnai: Po plaukimo būtina naudoti valomąjį šampūną, kad pašalintumėte chloro ar sūraus vandens likučius. Ieškokite šampūnų su askorbo rūgštimi (vitaminu C), kuris neutralizuoja chloro poveikį ir atkuria plaukų pH balansą. Tyrimai parodė, kad vitamino C pagrindu pagamintas valomasis šampūnas pašalina 87% chloro likučių jau po vieno plovimo.
Plaukų priežiūra po plaukimo: drėkinimas ir atstatymas
Norint kovoti su chloro ir sūraus vandens sukeltu sausumu, plaukams būtina drėgmė. Naudokite giliai drėkinančią kaukę, kurios sudėtyje yra hialurono rūgšties arba alavijo, kad plaukai išlaikytų drėgmę. Hialurono rūgštis gali padidinti drėgmės išlaikymą plaukuose iki 50%, todėl tai puikus ingredientas po plaukimo priežiūrai.
Maksimaliai drėkinant, po plovimo naudokite nenuskalaujamą kondicionierių ir leiskite plaukams išdžiūti natūraliai. Tai padės atkurti natūralų plaukų elastingumą ir apsaugoti juos nuo tolesnių pažeidimų.
Greiti sprendimai keliaujant
Gyvenant aktyvų gyvenimą dažnai trūksta laiko išsamiai plaukų priežiūros rutinai. Laimei, yra nemažai nešiojamų ir efektyvių plaukų priežiūros sprendimų, leidžiančių išlaikyti plaukus švarius ir sveikus net turint įtemptą grafiką.
Kelioninio dydžio produktai ir kompaktiški sprendimai
Nešiojamieji produktai puikiai tinka sveikiems plaukams palaikyti, kai nuolat esate kelyje. Turėkite keletą šių kompaktiškų priemonių savo rankinėje, kad galėtumėte greitai atnaujinti plaukus:
- Sausas šampūnas: Idealiai tinka tarp plovimų. Vienas purškalas gali sugerti perteklinį aliejų ir prakaitą per kelias minutes. Tyrimai parodė, kad sausas šampūnas sumažina galvos odos riebumą net 46% po naudojimo.
- Plaukų servetėlės: Patogios ir nešiojamos plaukų servetėlės padeda išvalyti ir dezodoruoti plaukus po treniruotės. Servetėlės, kurių sudėtyje yra hamamelio arba alavijo, pašalina prakaitą, tuo pat metu palaikydamos plaukų minkštumą ir drėkinimą.
- Nenuskalaujamas kondicionieriaus purškalas: Nedidelis buteliukas nenuskalaujamo kondicionieriaus gali atgaivinti ir iššukuoti plaukus, apsaugodamas nuo lūžinėjimo, kai esate kelyje.
Nešiojamieji plaukų priežiūros būtinybės
- Mini plaukų šepetys: Kompaktiškas šepetys ar šukos padės išvengti plaukų susipainiojimo ir išlaikyti plaukus glotnius visą dieną.
- Plaukų gumelės ir segtukai: Keli papildomi plaukų segtukai ar gumelės jūsų rankinėje padės greitai susitvarkyti plaukus, kai to prireiks.
- Drėkinanti migla: Kelioninio dydžio drėkinanti migla gali atgaivinti plaukus, ypač po saulės ar fizinio aktyvumo.
Šie nešiojamieji sprendimai leidžia rūpintis plaukais efektyviai, net jei turite ribotą laiką.
Mito griovimas: netikėti faktai apie plaukų priežiūrą ir aktyvų gyvenimo būdą
-
Mitas: Po treniruočių būtina kasdien plauti plaukus
Faktas: Per dažnas plaukų plovimas gali išsausinti galvos odą ir pašalinti natūralius aliejus. Vietoje to, bandykite nuplauti plaukus vandeniu arba naudoti sausą šampūną. Tyrimai, paskelbti Dermatology Reports, rodo, kad 2–3 kartus per savaitę plauti plaukus yra pakankama daugumai aktyvių moterų. -
Mitas: Prakaitas nuolat pažeidžia plaukus
Faktas: Pats prakaitas nepažeidžia plaukų, tačiau jei prakaitas kaupiasi per ilgai, jis gali sukelti galvos odos dirginimą ir pleiskanas. Visada valykite galvos odą po intensyvaus prakaitavimo. -
Mitas: Plaukimo kepurės neapsaugo plaukų
Faktas: Tinkamai dėvimos plaukimo kepurės apsaugo plaukus nuo vandens net 90%. Silikoninės plaukimo kepurės suteikia geresnę apsaugą nei lateksinės kepurėlės. -
Mitas: Chloras kenkia tik dažytiems plaukams
Faktas: Chloras gali pažeisti visų tipų plaukus, nes pašalina natūralius aliejus. Dažyti plaukai gali greičiau išblukti, tačiau net nedažyti plaukai rizikuoja sausėti ir lūžinėti. -
Mitas: Sportuojant su kasomis ar kuodeliais plaukai lūžinėja
Faktas: Tinkamai padarytos laisvos kasos ar kuodeliai apsaugo plaukus nuo trinties ir sumažina lūžinėjimą 43%, remiantis tyrimu apie mechaninių plaukų pažeidimų prevenciją.
Praktiniai patarimai aktyviam plaukų priežiūros režimui
- Ribokite šampūno naudojimą: Daugumai aktyvių moterų pakanka plauti plaukus 2–3 kartus per savaitę. Per dažnas plovimas gali sausinti ir pašalinti natūralius aliejus.
- Drėkinkite reguliariai: Laikykite plaukus drėkintus naudodamos nenuskalaujamus kondicionierius, aliejus ar drėkinančias miglas. Sausi plaukai yra labiau linkę lūžinėti ir garbanotis.
- Naudokite apsaugines šukuosenas: Kasos, kuodukai ar uodegos padeda sumažinti plaukų sąlytį su prakaitu ir aplinkos veiksniais sportuojant.
- Giliai kondicionuokite kas savaitę: Bent kartą per savaitę įtraukite į savo rutiną giliai drėkinančią kaukę, kad atkurtumėte prarastą drėgmę ir apsaugotumėte plaukus nuo prakaito, chloro ar karščio poveikio.
- Skalaukite po treniruotės: Net jei neplanuojate plauti plaukų kasdien, po treniruotės praskalaukite plaukus vandeniu, kad pašalintumėte prakaitą ir išvengtumėte likučių kaupimosi.
Dažniausiai užduodami klausimai apie plaukų priežiūrą aktyviam gyvenimo būdui
K: Kaip dažnai turėčiau plauti plaukus, jei kasdien sportuoju?
A: Nereikia plauti plaukų kasdien. Galite naudoti sausą šampūną arba skalauti plaukus vandeniu tarp plovimų, kad išlaikytumėte švarą, bet nepašalintumėte drėgmės.
K: Kaip apsaugoti plaukus nuo chloro baseine?
A: Geriausia apsauga yra aliejus prieš plaukimą ir silikoninė plaukimo kepurėlė. Po plaukimo naudokite valomąjį šampūną, kad pašalintumėte chloro likučius.
K: Kaip išvengti plaukų šiaušimosi po treniruotės?
A: Prieš treniruotę užtepkite lengvo aliejaus ar nenuskalaujamo kondicionieriaus, kad išvengtumėte šiaušimosi. Kasos ar prakaitą sugeriančios galvos juostos taip pat padeda kontroliuoti plaukų šiaušimąsi.
K: Ar galiu naudoti karštus formavimo įrankius po treniruotės?
A: Geriausia vengti karštų formavimo priemonių, kai jūsų plaukai dar drėgni nuo prakaito. Leiskite plaukams visiškai išdžiūti prieš naudodamos karštas priemones.
K: Kaip apsaugoti dažytus plaukus plaukimo metu?
A: Naudokite aliejų prieš plaukimą ir silikoninę kepurėlę, kad apsaugotumėte plaukus nuo chloro. Po plaukimo plaukite dažytų plaukų apsaugos šampūnu ir gausiai kondicionuokite.
Išvada: Kaip išlaikyti sveikus plaukus su aktyviu gyvenimo būdu
Sveikų plaukų palaikymas gyvenant aktyvų gyvenimą nebūtinai turi būti sudėtingas. Priderinus plaukų priežiūros rutiną prie sporto grafiko, galite išlaikyti nuostabius plaukus, net jei nuolat sportuojate ar keliaujate. Paprasti žingsniai, tokie kaip sauso šampūno naudojimas, aliejai prieš plaukimą ir kas savaitės gilus kondicionavimas, padės apsaugoti plaukus nuo prakaito, chloro ir aplinkos streso. Prioritetu laikykite drėkinimą ir galvos odos priežiūrą, ir jūsų plaukai bus sveiki ir gražūs, net kai gyvenate aktyvų gyvenimą.